
Woensdag 15 juni, 20:00, auditorium Het Nieuwe Instituut
The Last City (Die letzte Stadt) – Heinz Emigholz – 2020 – Duitsland – 100 min
Architectuur met een grote A staat centraal in het werk van de gerenommeerde experimentele filmmaker Heinz Emigholz. Niet als achtergrond, maar als hoofdrolspeler. Hijzelf omschrijft zijn films als ‘hardcore documentaires’. Toch is zijn nieuwste werk misschien wel zijn meest toegankelijke. The Last City gaat over vijf steden, Be’er Sheva, Berlin, Athens, Hong Kong en São Paolo. Maar vooral ook over het leven zelf. De film is een filosofische ontmoeting tussen een wapenhandelaar en een archeoloog, een priester en een politieagent, een curator en een kosmoloog. Waar zijn eerdere films zwegen, stort The Last City zijn hart uit. In een wonderlijke stroom van bewustzijn verkent Emigholz de grens tussen fictie en werkelijkheid. De Last City is een schijnbaar autobiografische droom. Een metafoor voor alle steden, en de mensheid als geheel.
Met na afloop een Q&A met filmmaker Heinz Emigholz.
KOOP KAARTEN
(Ontvang een vrijkaartje met je Club Fountainhead lidmaatschap)
Dinsdag 21 juni, 20:00, auditorium Het Nieuwe Instituut
In Comparison (Zum Vergleich) – Harun Farocki – 2009 – Duitsland – 61 min
Baksteen is het belangrijkste bouwmateriaal voor veel gebouwen over de hele wereld. Waar de stenen vroeger lokaal en handmatig gemaakt werden, is vrijwel het gehele proces nu geautomatiseerd. Wat is er verloren gegaan bij deze ontwikkeling? Met een scherpe blik weet de legendarische filmmaker Harun Farocki de onderliggende systemen van onze maatschappij bloot te leggen. Zonder waardeoordeel, met enkel beeld en geluid maakt hij een vergelijking. Van kleuren, bewegingen en geluiden: het bakken en het bouwen. In Comparison zet de collectieve arbeid in Burkina Faso tegenover de industriële efficiëntie van een Zwitserse fabriek. Wat zegt dit over onze sociale structuren? Waar is onze kennis van het productieproces gebleven? Met oog voor de schoonheid van het materiaal legt Farocki in zijn meesterwerk In Comparison het bouwproces bloot.
Met een inleiding door de Duitse filmmaker en filmprogrammeur Florian Wüst over het werk van Harun Farocki (1944-2014) en zijn relevantie voor architectuur en stad.
KOOP KAARTEN
(Ontvang een vrijkaartje met je Club Fountainhead lidmaatschap)
Foto: Aad Hoogendoorn